Parafia Rogaszyce – Kochłowy


Liturgia dnia

Naszą stronę zobaczyło
5132
odwiedzających

Data

25 listopada 2015

Cytat dnia

"Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła"

Rok miłosierdzia3 listopada 2015

W Roku Miłosierdzia włoski Kościół pomoże najuboższym rodzinom. Zapłaci ich zaległe rachunki

Włoski episkopat wraz z rozpoczęciem się 8 grudnia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia chce pomóc ubogim rodzinom, płacąc za nie zaległe rachunki za media. W pierwszej kolejności pomoc ma trafić do rodzin z dużych miast, którym już odcięto prąd, wodę bądź gaz.

Rozpoczniemy projekt, który, w ramach obchodów Roku Miłosierdzia, będzie urzeczywistniał miłosierdzie w postaci umorzenia długów – zapowiedział ks. Paolo Gentili, dyrektor Biura Episkopatu Włoch ds. duszpasterstwa rodzin. Kapłan opowiadając o inicjatywie w programie telewizyjnym TV2000 tłumaczył, że jego gabinet był zaniepokojony rosnącą liczbą włoskich rodzin, które „z trudnością wiążą koniec z końcem” z powodu trwającego już kilka lat kryzysu gospodarczego. I mimo, że rodziny te dokładają wszelkich starań, aby zapłacić rachunki za media niezbędne do życia, często te opłaty są dla nich nie do zniesienia.

Duchowny wyjaśnił, że Kościół zawsze stara się pomagać, ale teraz – w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Miłosierdzia – episkopat włoski zdecydował się udzielić „pomocy konkretnej”. – Umorzenie długów ma być jak tlen dla rodzin –stwierdził ks. Gentili.

Inicjatywa ma rozpocząć się w Rzymie, a później będzie kontynuowana także w innych dużych miastach. Duchowni mają sprawdzić, czy ten „schemat” udzielania konkretnej pomocy może być kontynuowany w skali całego kraju.

Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia a zakończy 20 listopada 2016 r.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!3 listopada 2015

We Francji doszło do profanacji cmentarzy.

W ostatnim czasie we Francji doszło do ataków na miejsca i przedmioty katolickiego kultu. W Guingamp w departamencie Côtes-Armor w bazylice Matki Boskiej Pomocnej podpalono szaty figury Matki Boskiej, którą tradycyjnie niesie się na czele procesji przebłagalnych organizowanych w tym mieście. Doszło także do profanacji cmentarzy.

– Widzieć zamach na znaki i symbole naszego kultu, które są tak ważne dla osób wierzących, jest zawsze czymś bardzo przykrym. To forma gwałtu – oświadczył proboszcz parafii w Guingamp, ks. François Morcel. Dzięki szybkiej akcji parafian figura Matki Bożej została ocalona. Wierni przystroili już ją nowymi szatami.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie tego podpalenia. Zabezpieczono ślady, a pierwsze efekty postępowania mają być znane już w ciągu najbliższych dni.

Natomiast w Montréal-la-Cluse (departament Ain) sprofanowano cmentarz. Doniósł o tym lokalny dziennik „Le Progrès”. Wandale nie naruszyli płyt nagrobnych, ale na 40 grobowcach porozbijano wazony z kwiatami i pamiątkowe tablice. Śledztwo prowadzi żandarmeria z Haut-Bugey, która na jakiś czas zamknęła dostęp do cmentarza. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady.

W Dzień Wszystkich Świętych nieznani wandale wymalowali satanistyczne symbole na pięciu grobowcach na cmentarzu  w Mazères (Ariège). Umieszczono je także na tablicy informacyjnej przed cmentarzem i na jego ogrodzeniu. – Niezależnie od tego jak to nazwiemy –zniszczeniem, profanacją czy tylko graffiti – rezultat jest taki sam: zamach na szacunek dla zmarłych – stwierdził mer miasta. Prokurator, Louis Marette, skierował sprawę do żandarmerii. Jak podkreślał, to w Mazére pierwszy taki przypadek.

Do wandalizmu i kradzieży doszło też na cmentarzu w Vert-le-Petit (departament Essonne). Skradziono i porozbijano ustawiane na grobowcach pamiątkowe tablice i wazony. Prowadzone jest śledztwo.

Z kolei w Wandei zniszczono drogę krzyżową znajdującą się na placu merostwa w Garnache. Powalono na ziemię rzeźbę Matki Boskiej. Obecna droga krzyżowa zastąpiła kalwarię ustawioną w 1712 r. przez św. Ludwika Grignon de Montfort, który głosił w tej parafii Misje.

Według raportu przygotowanego przez serwis „Obserwatorium Chrystianofobii”, tylko we wrześniu we Francji doszło do 16 antykatolickich ekscesów.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!1 listopada 2015

Imigranci z Afryki zgwałcili 14-letnią dziewczynę. Jednego z nich skazano na… prace społeczne

Norweski sąd skazał dwóch mężczyzn na 10 i 17 miesięcy pozbawienia wolności za dokonanie brutalnego gwałtu na czternastoletniej dziewczynie. Trzeci z nich całkowicie uniknął więzienia.

Do zdarzenia doszło 30 lipca br. w Oslo. Trzech mężczyzn zaczepiło dziewczynę w podmiejskim pociągu. Zaciągnęli ją do mieszkania, zmuszali do wzięcia narkotyków, po czym brutalnie gwałcili. Po wszystkim czternastolatka usiłowała odebrać sobie życie.

Sprawcy to osiemnastoletni Mohamed Elmi oraz dwóch dwudziestojednolatków: Abdirizak Nur Ali i Mohamed Abdirisak Mohamed. Początkowo oskarżono ich o dokonanie zbiorowego gwałtu, za który grozi sankcja 21 lat pozbawienia wolności, jednak prokurator uznał, że nie było w tej sprawie wystarczających dowodów. W konsekwencji pierwszy z nich otrzymał karę 344 godzin prac społecznych. Pozostałych skazano na 10 i 17 miesięcy pozbawienia wolności za obcowanie płciowe z nieletnią. Pomimo faktu, że ich nazwiska są znane, poszczególne media norweskie odmawiają ich publikacji, aby czyn nie kojarzył się jednoznacznie z imigrantami.

„Problem ten jest bagatelizowany przez liberałów i feministki, ponieważ w większości przypadków sprawcami tych przestępstw są imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu” – możemy przeczytać na portalu infowars.com.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!1 listopada 2015

USA: polityczna poprawność trawi uczelnie wyższe

Na amerykańskich uniwersytetach zanika wolność słowa. Zabija ją dyktatura poprawności politycznej. Niepokojące dane na ten temat podał ostatnio Uniwersytet w Yale, który przeprowadził badania wśród studentów.

Okazuje się, że ponad połowa z nich doznała upokorzenia z powodu niepodzielania poglądów profesora. Aż 60 procent badanych twierdzi, że aktualne regulaminy uczelni muszą w większej mierze chronić prawa studentów w tym zakresie. Większość z nich woli mieć spokój i z obawy przed problemami nie ujawnia swych poglądów. 63 proc. studentów przyznaje, że poprawność polityczna to realny problem.

Dwie trzecie dodaje zarazem, że ich własny uniwersytet jest bardziej tolerancyjny względem poglądów liberalnych, niż konserwatywnych.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!1 listopada 2015

Muzułmanie w Niemczech za skradzione z kościołów skarby wspomagali Państwo Islamskie

W niemieckiej Kolonii sąd zajmie się grupą arabskich muzułmanów, którzy okradali kościoły, a za pieniądze ze sprzedanych cennych przedmiotów ze złota i srebrna wspierali finansowo Państwo Islamskie. Sąd wyjawił także, że muzułmańscy złodzieje pieniądze ze skradzionych kościelnych skarbów przekazywali także innym organizacjom terrorystycznym w Syrii i w mniejszej skali także w Iraku.

Prokurator Nadia Guderman poinformowała, że znikały m.in. krzyże, kielichy, obrazy, rzeźby i niemal zawsze puszki zawierające ofiary wiernych. Muzułmańskich grabieżców oskarża się także o kradzież laptopów i tabletów z przykościelnych szkół.

Do kradzieży dochodziło na przestrzeni kilku lat – od roku 2011 do 2014. Arabowie ukradli przedmioty na łączną kwotę 19 000 euro. Prawie zawsze złodzieje poza zagarnięciem kościelnych dóbr skupiali się też na niszczeniu i demolowaniu samych  kościołów. Najczęściej były to kilkusetletnie, zabytkowe, ale często pozbawione jakiegokolwiek dozoru, świątynie.

Na czele bandy stał 26-letni Marokańczyk. Śledczy bardzo szybko doszli do wniosku, że to ten właśnie młody Arab umieszczał w internecie filmiki nawołujące muzułmanów do dżihadu, na tle powiewające czarnej flagi Państwa Islamskiego.

Jak się okazało w toku śledztwa Marokańczyk „zaliczył” obóz przygotowawczy w Syrii. Poza nim w skład grupy okradającej kościoły w Kolonii i okolicy wchodziło jeszcze siedem osób.

za: www.pch24.pl

Zaproszenie1 listopada 2015

Idzie nowe?31 października 2015

Nowy spiker Izby Reprezentantów USA to katolik i przeciwnik aborcji

Nowy spiker Izby Reprezentantów USA to katolik i przeciwnik aborcji

Paul Ryan, fot. Gage Skidmore / commons.wikimedia.org, licencja cc

Zdeklarowany obrońca życia nienarodzonych został przewodniczącym Izby Reprezentantów Kongresu USA. Paul Ryan – będąc praktykującym katolikiem – zastąpił na stanowisku innego katolika, Johna Boehnera, który niewystarczająco starał się odciąć fundusze publiczne z budżetu państwa aborcyjnemu gigantowi Planned Parenthood.

Afera wokół sieci aborcyjnych klinik wynikła wtedy, gdy dziennikarskie śledztwo wykazało praktykę handlu szczątkami abortowanych dzieci przez Planned Parenthood.

Ryan od niespełna siedemnastu lat zasiada w Kongresie. Jest deputowanym ze stanu Wisconsin. 45-latek był także republikańskim kandydatem na wiceprezydenta USA u boku Mitta Romneya. Zawsze zajmował jasne stanowisko w kwestii obrony życia nienarodzonych. Mówił m.in.: – Nie rozumiem, jak można oddzielać życie publiczne od życia prywatnego i od wiary. Wiara mówi nam o wszystkim, co robimy. Moja wiara mówi mi o tym, jak troszczyć się o bezbronnych, jak zapewnić ludziom możliwość przyjścia na świat. Pytacie, dlaczego jestem za życiem?  Nie z powodu mojej katolickiej wiary (to oczywiście jest pewien element), ale także z powodów racjonalnych i naukowych.

Paul Ryan jest mężem i ojcem trójki dzieci.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!31 października 2015

Na ulicach Kopenhagi islamscy demonstranci domagali się wprowadzenia w Danii szariatu

Na ulicach Kopenhagi islamscy demonstranci domagali się wprowadzenia w Danii szariatu

Flaga Hizb At-Tahrir. Fot.: Dn9ahx at en.wikipedia [CC0], via Wikimedia Commons

W czasie zorganizowanej w Kopenhadze demonstracja islamistów z Hizb At-Tahrir (Partii Wyzwolenia) blisko 700 jej uczestników domagało się wprowadzenia szariatu w Danii i Europie Zachodniej. Manifestujący na ulicach duńskiej stolicy domagali się także rozpoczęcia dżihadu prowadzącego do wyzwolenia Palestyny.

Marsz wyruszył po tradycyjnej modlitwie (namaz) sprzed dworca kolejowego. Wzięli w nim udział sunnici – przedstawiciele Hizb At-Tahrir z Danii i pozostałych Krajów Skandynawskich. Demonstranci nieśli m.in. czarne sztandary Hizb At-Tahrir, bardzo podobne do flagi Państwa Islamskiego. Wcześniej w Kopenhadze zorganizowano inny marsz, podczas którego ulicami duńskiej stolicy przemaszerowali szyici. Pod koniec tej demonstracji słychać było strzały, jednak szybka interwencja policji uspokoiła niektórych agresywnie zachowujących się muzułmanów.

Duńskie władze od pewnego czasu noszą się z zamiarem zakazania działalności Hizb At-Tahrir. Na razie jednak kończy się tylko na zapowiedziach.

Organizacja ta jest oficjalnie zakazana w sąsiednich Niemczech oraz w wielu krajach świata, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Turcji, Rosji czy Chinach. Od roku 1953 Hizb At-Tahrir prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność, która ma na celu stworzenie światowego kalifatu. W odróżnieniu od metod stosowanych przez Państwo Islamskie czy Al-Kaidę, Hizb At-Tahrir dąży (przynajmniej teoretycznie) do tego celu drogą pokojową.

za: www.pch24.pl

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny31 października 2015

Józef Rydzewski

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Kształtowanie się uroczystości

W początkach chrześcijaństwa, w obawie przed bałwochwalstwem, nie oddawano czci nikomu ze stworzeń, ani ludziom, ani aniołom. Oddawano cześć jedynie Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. W Nowym Testamencie zauważamy pochwałę jaką sam Pan Jezus daje św. Janowi Chrzcicielowi, cześć z jaką wyraża się św. Paweł w listach do Rzymian i Hebrajczyków o Abrahamie i Melchizedeku.

Najpierw przedmiotem kultu stała się Najświętsza Maryja Panna, jako Matka Syna Bożego. Zaczęto wznosić kościoły ku Jej czci, Kościół zaczął ustanawiać święta i układał modlitwy oraz pieśni o Matce Bożej. W tym samym czasie zauważamy też kult św. Michała Archanioła. Krwawe prześladowania Kościoła w I w. rozbudziły także kult męczenników. Dzień ich zgonu uważano za dzień ich narodzin dla nieba. Dlatego już od V w. kult prywatny przerodził się w urzędowy, powszechny. 13 maja 608 r. papież Bonifacy IV, rzymską świątynie pogańską, ku czci zwłaszcza nieznanych bóstw (Panteon), poświęcił Matce Bożej i świętym męczennikom. W VIII w. papież Grzegorz III w kościele św. Piotra otworzył kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym, nie tylko męczennikom. W Anglii pojawiło się święto Wszystkich Świętych w połowie VIII w. obchodzone 1 listopada. Święto poprzedzone było wigilią, a od XV w. otrzymało także oktawę. Reforma z 1955 r. usunęła wigilię i oktawę. Natomiast papież Jan XI w 935 r. ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Tak więc uroczystość Wszystkich Świętych ma już ponad tysiącletnią tradycję i przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich „z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” (por. Ap 7, 9), którzy nie mają swoich osobnych wspomnień w roku liturgicznym. W ciągu wieków Kościół ubogacił kult świętych. Stawiał im posągi, malował ich obrazy, budował ku ich czci świątynie (np. kościół Sióstr Benedyktynek pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Drohiczynie) i ołtarze, ułożył szereg modlitw i pieśni religijnych ku ich czci, jak też ułożył teksty liturgiczne do Mszy św. i kapłańskich pacierzy – Liturgii Godzin.

Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga. Świętych Pańskich czcimy ze względu na Pana Boga, którego oni „reprezentują”. Tak więc nie bezpośrednio, lecz pośrednio przez nich kierujemy kult ku Panu Bogu. Kościół oddaje cześć świętym w różnym stopniu. I tak na pierwszym miejscu stawia Najświętszą Maryję Pannę, następnie świętych: Józefa i Jana Chrzciciela, dalej Apostołów, wśród których Święci Piotr i Paweł mają uprzywilejowane miejsce. Najwięcej jest świętych lokalnych, którzy odbierają szczególną cześć: w zakonie, w narodzie, w państwie czy w diecezji, gdzie się wsławili męczeństwem za wiarę lub niezwykłą cnotą.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej „zaduszkami”. To wspomnienie wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII w. zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.

W XV w. wytworzył się u dominikanów w Wanencji zwyczaj ofiarowania w dniu 2 listopada trzech Mszy św. przez jednego kapłana. Papież Benedykt XIV w 1748 r. rozszerzył ten zwyczaj na całą Hiszpanię. W 1915 r., podczas I wojny światowej, papież Benedykt XV na prośbę opata – prymasa benedyktynów pozwolił kapłanom całego Kościoła odprawić w tym dniu trzy Msze św. Jedną w intencji przyjętej od wiernych, drugą w intencji wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią w intencji papieża. Zwyczaj ten nie jest traktowany jako obowiązek.

Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o których nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563), w osobnym dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

Nabożeństwo do dusz czyśćcowych było i jest bardzo żywe. Świadczą o tym uroczyście urządzane pogrzeby, często zamawiane Msze św. w intencji zmarłych, w Kościele rzymskim powszechne są Msze św. gregoriańskie (30 Mszy św. po kolei przez 30 dni). W Polsce istnieje nawet zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez błogosławionego o. Honorata Koźmińskiego – kapucyna.

za: www.niedziela.pl

VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 08 listopada 201531 października 2015

VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będziemy przeżywali w tym roku jest poświęcony Syrii. To państwo obecnie jest miejscem krwawego dramatu chrześcijan. Szacuje się, że od momentu wybuchu konfliktu zbrojnego zginęło w Syrii ok. 250 tys. chrześcijan i ta liczba wciąż rośnie.

Możesz pomóc:

  • przez modlitwę;
  • wysyłając SMS-a o treści RATUJE pod numer 72405 (koszta SMS-a to 2,46 zł brutto, a akcja SMS-owa trwa od 01 listopada 2015 do 31 stycznia 2016).

Więcej informacji na stronie www.pkwp.org

To się dzieje!30 października 2015

20-letnia chrześcijanka została podpalona, ponieważ nie chciała wyjść za muzułmanina

20-letnia chrześcijanka została podpalona, ponieważ nie chciała wyjść za muzułmanina

Pakistańska chrześcijanka została oblana benzyną i podpalona za to, że odmówiła poślubienia muzułmanina i przejścia na islam. 20-letnia Sonia Bibi z Multanu walczy o życie, ponieważ jej ciało jest w 80 proc. okrutnie poparzone. Jej oprawca trafił do więzienia, przypuszcza się jednak, że ponieważ jest człowiekiem wpływowym, uniknie jakiejkolwiek kary.

Dramat chrześcijanki wyciągnął na światło dzienne powszechny proceder przymuszania kobiet z mniejszości religijnych do poślubiania muzułmanów. Szacuje się, że w Pakistanie każdego roku dochodzi do zawarcia co najmniej tysiąca takich związków. Ich ofiarami najczęściej padają nieletnie dziewczyny z ubogich rodzin. Są gwałcone, bite, przymuszane do najcięższych prac domowych, a jednocześnie szantażowane, że jeżeli zaczną się buntować lub co gorsze zwrócą o pomoc na policję, negatywnie odbije się to na ich najbliższych. Tworzy to klimat zmowy milczenia, tym bardziej że policja staje po stronie popełniających takie czyny mężczyzn, a zastraszani świadkowie zajścia po jakimś czasie wycofują swe zeznania.

Organizacje praw człowieka złożyły w pakistańskim parlamencie projekt ustawy zakazującej przymusowych nawróceń, z którymi wiążą się takie związki. Nie ma on jednak najmniejszej szansy na przyjęcie, ponieważ w tym islamskim kraju prawa mniejszości etnicznych i religijnych są coraz bardziej ograniczane.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!30 października 2015

Sąd w Paryżu kontynuuje tradycje rewolucji francuskiej: profanacja Notre Dame bezkarna!

Sąd w Paryżu kontynuuje tradycje rewolucji francuskiej: profanacja Notre Dame bezkarna!

fot. REUTERS / FORUM

Sąd apelacyjny w Paryżu uniewinnił dziś aktywistki ruchu Femen, które przed trzema laty sprofanowały katedrę Notre Dame i uszkodziły wystawiony tam pozłacany dzwon.

Sędziowie podtrzymali natomiast karę grzywny dla pracowników służb porządkowych, którzy wyprowadzili na wpół obnażone feministki ze świątyni – donosi Radio Watykańskie.

Przypomnijmy, że wtargnięciem do katedry Femen postanowił wówczas zamanifestować swą radość z ustąpienia Papieża Benedykta XVI. Osiem kobiet, które przed kościołem zrzuciły z siebie ubrania, po wtargnięciu do świątyni zaczęło uderzać w dzwony kościelne. Wznosiły także antykatolickie i antypapieskie okrzyki. W bluźnierczych pozach drwiły ze znaku krzyża. Ochrona katedry wyrzuciła kobiety na ulicę, gdzie jeszcze przez jakiś czas lżyły Benedykta XVI.

Sąd pierwszej instancji w ogóle nie wziął pod uwagę obscenicznego czy obraźliwego charakteru zachowania feministek. Odpowiadały one jedynie za uszkodzenie dzwonu. Sąd drugiej instancji odrzucił jednak również i to oskarżenie.

za: www.pch.24.pl

Halloween. Kiedy diabeł się cieszy30 października 2015

Ks. dr Mariusz Gajewski

Halloween. Kiedy diabeł się cieszy

Darren O’Brien/Mercury Press / FORUM

Brak wiary i zrozumienia spraw ostatecznych powoduje u wielu ucieczkę w świat fikcji Halloween. Współczesny człowiek, nie mogąc sobie poradzić z własnym przemijaniem, nie mając silnego oparcia w Słowie Bożym, ucieka się do nowych zastępczych form wiary w nieśmiertelność.

Pseudo-święto z trupimi obyczajami

Jednym z pierwszych pytań jakie możemy postawić, dotyczy tego, co tak naprawdę rozumiemy przez „Święto Halloween”? Okazuje się że wielu ludzi, nie postrzega Halloween jako jakiegoś specjalnego święta. W USA Halloween dla sporej części społeczeństwa to przede wszystkim czas przystrajania domów w upiorne kostuchy, pajęczyny, mroczne nietoperze, wycinanie diabelskich uśmiechów w dyniach, naklejanie demonicznych dekoracji na okna, itp.

W wigilię Halloween organizuje się dla dzieci kostiumowe zabawy, a dorośli spotykają się na prywatnych przyjęciach. Na Uniwersytetach samorządy studenckie i inne organizacje studenckie organizują specjalne okolicznościowe imprezy. Znanym zwyczajem Halloween jest chodzenie po domach i zbieranie przez dzieci cukierków.

Co do zwyczajów związanych z Halloween to jest ich sporo i w dużej mierze zależą od regionu, kraju, miasta czy wręcz konkretnej rodziny, która w taki a nie inny sposób chce uczcić Halloween.

Czy aby na pewno wyłącznie zabawa?

Widzimy wyraźne napięcie pomiędzy zwolennikami tego święta i jego przeciwnikami. W dobie wolności światopoglądowej i religijnej, każdy może wierzyć jak chce, i praktykować takie a nie inne zwyczaje o charakterze religijnym czy magicznym. Niemniej, angażowanie się w Halloween chrześcijan budzi wiele zastrzeżeń.

Sprzeciwiając się celebrowaniu Halloween mówimy przede wszystkim NIE zabobonowi, który w wersji soft przeniknął do naszego myślenia, także chrześcijańskiego.

Weźmy dla przykładu kwestię dekoracji Halloween. Pomijając aspekt ekonomiczny (a wiemy, że jest to świetna okazja dla producentów różnych maszkarad do zarobienia milionów dolarów), warto zadać sobie pytanie, jaki cel osiągamy, wydając setki a nie rzadko tysiące dolarów na przystrajanie domów w dekoracje upodabniając je do opętanych przez demony, kościotrupy i inne istoty? Jaki jest cel strojenia dzieci i młodzieży w kostiumy zamieniające je w zakrwawione zombie, kościotrupy, magów, wróżki, itp.? Logika myślenia, że „to co straszy to również śmieszy” wydaje się dość powszechna w młodym i starszym pokoleniu.

W ostatnich kilku tygodniach pytałem młodzież i dorosłych czym dla nich jest Halloween i co o tym święcie wiedzą? Nie spotkałem nikogo, kto byłby w stanie powiedzieć coś poza tym, że Halloween to dobra zabawa. Na szczęście kilku dorosłych podkreślało, że jest przeciwna zwyczajom Halloween, ale presja społeczna jest tak duża, że nie sposób dziś w jakiejś choćby najmniejszej mierze nie włączyć się w dekoracje czy praktyki Halloween. Dla przykładu, cóż ma zrobić rodzic, jeśli na lekcjach szkolnych dzieci zmusza się do wycinania z kartonu dyń, i naklejania na nich własnych zdjęć w ramach przygotowywanego szkolnej zabawy z okazji Halloween? Sytuacja dla wielu chrześcijan jest dość złożona.

Wydaje się, że na poziomie podświadomości, Halloween pozwala się zmierzyć wielu ludziom z problemem życia i śmierci, choć czyni to w sposób nieudolny. Brak wiary i zrozumienia spraw ostatecznych powoduje u wielu ucieczkę w świat fikcji Halloween. Współczesny człowiek, nie mogąc sobie poradzić z własnym przemijaniem, nie mając sensownego oparcia w Słowie Bożym, ucieka się do nowych zastępczych form wiary w nieśmiertelność. Przyjrzyjmy się po krótce choćby sprawie przebierania się za zombie, czy żywe kościotrupy. Zombie staje się nową formą nieśmiertelnego człowieka – pomimo śmierci, pomimo okaleczenia, żyje, bez ręki, bez nogi, z wyrwanymi wnętrznościami, wstaje i idzie (jak na filmach). Czy jest to tylko zabawa? Nawet jeśli tak, to wydaje się być wyrazem jakiejś porażki intelektu, estetyki i ducha.

Duch Halloween w katolickich domach i kościołach

Współczesne społeczeństwo, w tym niestety również katolicy, tak nasiąknęło ideami Halloween, że z otwartym sercem pozwalają ideologom tego pseudo-święta dyktować sobie nowe zasady i z radością witają wymyślane wciąż na nowo kolejne dziwaczne zwyczaje, za które muszą płacić setki dolarów.

Ze smutkiem przyglądam się jak katolickie świątynie przystrajane są różnokształtnymi dyniami, snopkami siana i innymi charakterystycznymi dla Halloween rekwizytami. Nie trudno spotkać, przy wejściach do kościołów i nawet przy samych ołtarzach (sic!)  wymyślne dekoracji nawiązujących do Halloween – co więcej, dla zachowania chrześcijańskiego wymiaru tych ozdób, niektórzy w dyniach wycinają krzyże, lub nalepiają twarze świętych.

W szkołach modnym zwyczajem stało się już na kilka tygodni przed Halloween angażowanie dzieci w przystrajanie klas szkolnych. Dotyczy to zarówno kilkuletnich dzieci, które wycinają z papieru nietoperze, kościotrupy czy dynie, jak i klas starszych. Te ostatnie z wielkim zaangażowaniem dokładają starań, by szkoła zamieniła się na jakiś czas w mroczne zamczysko pełne zombie, pająków, ludzkich szczątków, itp. Czemu ma to służyć?

Ciekawym doświadczeniem było dla mnie uczestniczyć kiedyś w komisji szkolnej, wraz z pewną siostrą zakonną, wtedy dyrektorem placówki. Zadaniem komisji było dokonanie oceny i wyboru najlepiej przystrojonych drzwi do klasy, które „ozdabiały” dzieci z okazji Halloween i święta Wszystkich Świętych. I tak przez ponad godzinę chodziliśmy po wszystkich klasach i ocenialiśmy. Ku mojemu zaskoczeniu, na jednych drzwiach znalazł się napis „Memento Mori” i duży krzyż – wnet pomyślałem, że oto przynajmniej jedna klasa coś z tego wszystkiego rozumiała. Szybko zaproponowałem więc pierwsze miejsce. Dowiedziałem się jednak natychmiast, że w opinii innych członków komisji krzyż i łaciński napis brzmią „zbyt pretensjonalnie, nieekumenicznie i staroświecko”. Po tym wydarzeniu nie pozwoliłem się już nigdy wciągnąć w podobne bzdury. Krzyż przegrał z trupimi czaszkami, pająkami i wyłupanymi i nawleczonymi na sznurek sztucznymi zakrwawionymi gałkami ocznymi.

Niezależnie od moich prywatnych doświadczeń, zadziwia mnie wciąż dziwaczne dążenie do kultywowania irracjonalnych, mrocznych i estetycznie wątpliwych zwyczajów. Wciąż dziwię się, dlaczego tak wielu ludzi odrzuca wiarę w Boga, ucieka przed pogłębioną refleksją na temat życia i śmierci a oddaje się praktyce pogańskich zwyczajów wątpliwego pochodzenia.

Wielu kapłanów odpowiadając na to pytanie wskazuje na wzmożoną aktywność złych duchów w przeddzień Halloween i w samym tym dniu. To także moje doświadczenie – gdy zbliża się 31 października, przychodzą do mnie coraz liczniejsze osoby prosząc o modlitwę uwolnienia od różnych dziwnych zależności od zła. Nie dawniej niż kilka dni temu zmuszony byłem do bardzo intensywnej modlitwy nad młodym chłopcem, który w niewyjaśniony sposób wykazywał objawy opętania. Modliłem się również nad kobietą, która pod działaniem złego ducha wijąc się w dziwacznych konwulsjach oddawała cześć mocom zła. Po kilkudziesięciu minutach udało się doprowadzić ją do wyznania wiary w Chrystusa, którego wcześniej opluwała. Czy to przypadek, że natężenie tego typu sytuacji przypada na okres wzmożonego angażowania się w praktyki Halloween?

Krzyż – razi, a śmierć i upiory – bawią?

I na koniec, jeszcze jedno wspomnienie, z okresu Wielkanocy, kiedy to w jednym z kościołów proboszcz zabronił wiernym przygotowania Grobu Pańskiego, w którym wierni chcieli umieścić figurę Jezusa dla celu adoracji. Jak dowiedzieli się, figurka Jezusa spoczywającego w grobie mogłaby przestraszyć dzieci. Cóż, wierni się podporządkowali. Również krzyż nie mógł zawierać zbyt realistycznego przedstawienia męki Chrystusa. Dziś jednak zastanawiam się, jak to jest, że te same dzieci nie boją się i nie popadają w depresję podczas Halloween, oglądając na każdym rogu ulicy i w swoich domach bogatą ekspozycję trupów, upiorów, i innych zjaw opuszczających czeluści piekielne w ten wieczór, a krzyż Chrystusa tak bardzo ma ich niepokoić i wywoływać obawy u rodziców.

Czyż nie jest to symptomatyczne, że krzyż Chrystusa razi tak wielu, a przebieranie się za upiory budzi radość i sympatię? Dokąd zmierza świat, w którym nie potrafimy pochylić się na grobami zmarłych naszych bliskich a z dziwną fantazją angażujemy się maskaradę pogańskiego Halloween? Jedynym skutecznym antidotum na to wszystko jest użyźnianie gleby naszej wiary, życie w rytmie liturgii Kościoła, który z szacunkiem pochyla się nad tajemnicą życia i śmierci.

za: www.pch24.pl

Chrześcijanin a Halloween30 października 2015

http://www.fronda.pl/a/10-powodow-dla-ktorych-chrzescijanin-nie-powinien-obchodzic-halloween-uwaga-drastyczne-sceny,59486.html

Uwaga!29 października 2015

Firma PORR Polska Construction S.A. prowadząca prace
związane z polepszeniem jakości usług przewozowych
poprzez poprawę stanu technicznego linii kolejowej nr 272 na odcinku Kluczbork – Ostrzeszów

INFORMUJE O ZAMKNIĘCIU DROGI POD WIADUKTEM KOLEJOWYM
W CIĄGU DROGI GMINNEJ:
w miejscowości Ostrzeszów – ul. MOSTOWA

od dnia 03.11.2015 r. od godz. 7:00 do dnia 10.11.2015 r. do godz. 24:00
w związku z robotami na wiadukcie.

za: www.ostrzeszow.pl

 

De Mattei: synodalna dyskusja pokazuje alarmujący stan Kościoła23 października 2015

De Mattei: synodalna dyskusja pokazuje alarmujący stan Kościoła

Fot. Jacqueline Fouche / freeimages.com

Debaty przed i podczas obecnego Synodu Biskupów pokazują, w jak bardzo alarmującym stanie znalazł się Kościół. Niektórzy prałaci chcą wymazać istotną część katolickiego nauczania – analizuje prof. Roberto de Mattei. 

To opinia, którą wygłosił Roberto De Mattei w Rzymie 10. października, uczestnicząc w spotkaniu „Małżeństwo i rodzina. Pomiędzy dogmatem a praktyką Kościoła” zorganizowanym przez Fundację Lepanto i Stowarzyszenie Rodzina Dzisiaj. Wystąpienie De Mattei, wykładowcy historii Kościoła i chrześcijaństwa na Uniwersytecie Europejskim w Rzymie, referuje katolicki publicysta i działacz z Niemiec, Mathias von Gersdorff.

Historyk „narzekał, że nawet wysocy rangą prałaci katoliccy podważają fundamentalne treści nauki Kościoła na temat małżeństwa i moralności seksualnej. Od dawna zdefiniowane prawdy, jak nierozerwalność małżeństwa, dziś są przedmiotem dyskusji” – czytamy na blogu von Gersdorffa. De Mattei „skrytykował bezpośrednio niemieckiego kardynała Waltera Kaspera. [Kardynał] swoim przemówieniem na konsystorzu otworzył polemiczną debatę, która z czasem osiągnęła niszczycielską dynamikę” – dodaje autor relacji.

„Główne tezy Kaspera: 1. Żyjemy w świecie zsekularyzowanym. 2. Kościół musi przyjąć do wiadomości, że wielu ludzi nie kształtuje już swojego życia według katolickiej nauki o małżeństwie. 3. Kościół musi się do tego dopasować” – referuje wystąpienie historyka von Gersdorff. „Nie chodzi tylko o nauczanie Kościoła o małżeństwie i seksualności, ale także o relację między Kościołem a światem oraz o relację między kościelnym nauczaniem a codzienną praktyką. Kościołowi grozi forsowanie tej debaty także po Synodzie, bo zbyt silne jest zainteresowanie niektórych kręgów kościelnych zniesieniem katolickiego nauczania o małżeństwie i seksualności” – czytamy dalej na blogu.

„Historyk de Mattei wskazał na dwa wydarzenia, które zdają się być paralelne do obecnej sytuacji: Akceptację rozwodów przez Kościół prawosławny oraz anglikańską schizmę za króla Henryka VIII. W obu tych sytuacjach odpowiednie wyznania (prawosławie/anglikanizm) ostatecznie dopasowały się do sytuacji, która wcześniej stała się świeckim mainstreamem” – pisze dalej von Gersdorff.

„Kościół katolicki nie może jednak w żadnym wypadku poświęcić swojej doktryny duchowi czasu, mówił De Mattei: to nie Kościół musi zmienić się podług świata, ale świat musi zmienić się podług wskazań Kościoła. To nie prawda ma się zmienić, ale życie ludzi musi dopasować się do prawdy, którą głosi Kościół” – kończy publicysta.

za: www.pch24.pl

To idzie do nas?20 października 2015

W Niemczech młodzi katolicy tracą wiarę. A muzułmanie wierzą mocno

W Niemczech młodzi katolicy tracą wiarę. A muzułmanie wierzą mocno

Fot. César Díaz / freeimages.com

Jedynie dla 39 proc. niemieckich katolików w wieku 12-25 lat wiara w Boga posiada istotne znaczenie – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na ponad 2500 młodych Niemcach przez firmę Shell, a przedstawionego 13 października w Berlinie. Oznacza to spadek względem roku 2010, kiedy to 43 proc. ankietowanych katolików z tej samej grupy wiekowej deklarowało przywiązywanie dużej wagi do wiary.

Statystyki wyglądają jeszcze gorzej wśród protestantów. Jedynie 32 proc. z nich uważa swoją wiarę za istotną, co względem roku 2010 oznacza duży spadek, bo o siedem punktów procentowych. Inaczej młodzież islamska: wiarę w Allaha za istotną postrzega blisko 80 procent przebadanych muzułmanów!

Zdecydowana większość niemieckiej młodzieży jako całości nie wierzy też w Boga osobowego. Jedynie co piąty ankietowany zgodził się z Jego istnieniem. 24 proc. badanych „właściwie nie wie, w co powinno wierzyć”. Kolejne 27 proc. nie wierzy „ani w Boga osobowego, ani w żadną pozaludzką moc”. Jedynie 9 proc. Niemców przyznało, że modli się każdego dnia. 11 proc. zwraca się do Boga raz w tygodniu, 18 proc. raz w miesiącu, a 27 proc. raz w roku. 29 proc. młodych Niemców nie modli się nigdy. Nie wiadomo niestety, jaki jest w obu tych kwestiach odsetek wierzących i modlących się muzułmanów, a jaki katolików i protestantów.

Niemcy byli też pytani o ich stosunek do Kościoła. 42 proc. uważa, że to dobrze, iż Kościół istnieje, 39 proc., że nie. 64 proc. sądzi jednak, że Kościół „musi się zmienić, jeżeli chce mieć przyszłość”. 57 proc. uważa, że Kościół nie daje żadnej odpowiedzi na ważne dla człowieka pytania.

Badacze pytali też o stosunek młodzieży do rodziny. O ile 91 proc. ankietowanych chce utrzymać dobre kontakty ze swoimi rodzicami, to już tylko 64 proc. z nich chce mieć w przyszłości dzieci. To znaczny spadek, bo w 2010 roku pozytywną odpowiedź dawało w tej kwestii 69 proc. młodych Niemców. 18 proc. ankietowanych nie lubi też niemieckich rodzin wielodzietnych, ale już związków homoseksualnych nie akceptuje tylko 12 proc. z nich.

za: www.pch24.pl

To się dzieje!20 października 2015

Fala imigrantów zakończy erę szwedzkiego „socjalu”? Trzy Korony w poważnych tarapatach

Fala imigrantów zakończy erę szwedzkiego „socjalu”? Trzy Korony w poważnych tarapatach

fot.Fredrik Sandberg/TT/FORUM

Szwedzcy samorządowcy grożą podniesieniem o 2 proc. podatku komunalnego, by sprostać kryzysowi imigracyjnemu. Premier na specjalnie zwołanej konferencji prasowej stwierdził, że krajowi grozi kryzys. Brakuje środków i lokali na rozmieszczenie ubiegających się o azyl przybyszy. Rząd pożycza pieniądze za granicą i prosi obywateli o większe zaangażowanie w pomoc dla imigrantów.

Na konferencji prasowej 9 października, premier Stefan Löfven powiedział, że „Szwecja jest w stanie kryzysu”. Wyjaśnił, że kraj podejmuje „jeden z największych wysiłków humanitarnych w swojej historii” i imigranci muszą być gotowi na „mieszkanie w namiotach”, ponieważ wyczerpują się już możliwości znalezienia dla nich odpowiedniego lokum.

Zdaniem wielu rodzimych dziennikarzy, słowa premiera mogą być sygnałem, że rząd powoli chce się wycofywać z polityki proimigracyjnej. Szwedzkie władze pożyczają pieniądze za granicą, by sfinansować rosnące w zawrotnym tempie koszty ponoszone z tytułu przyjmowania imigrantów. Jednak nawet te środki gwałtownie kurczą się.

8 października Szwedzkie Stowarzyszenie Władz Lokalnych i Regionalnych (SKL) ostrzegło, że gminy będą musiały zwiększyć stawki podatku o 2 proc, by podołać polityce imigracyjnej. Obecnie stawka tego podatku wynosi 32 proc. Wzrost o 2 proc. oznacza obciążenie przeciętnego gospodarstwa domowego dodatkową kwotą około 15 tys. koron rocznie (prawie 7 tys. zł).

1 października br. minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman ostrzegł, że obecna fala imigrantów doprowadzi do „wielkich problemów gospodarczych”. Kilka dni później szef urzędu imigracyjnego Anders Danielsson wyjaśnił, że „kończy się system, który wszyscy znamy”.

Do tej pory Szwedzi powtarzali, że żyją w bogatym kraju, który jest w stanie udzielić pomocy wszystkim azylantom. Do 2010 r. przyjmowano około 25 tys. przybyszy rocznie. W 2010 premier Fredrik Reinfeldt zawarł umowę koalicyjną z pro-imigracyjną Partią Zielonych (Miljöpartiet), by – jak sam przyznał – ukarać wyborców, którzy zagłosowali na partię wrogą wobec imigrantów, tj. na Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna).

W rezultacie w samym tylko 2014 roku azyl przyznano 33 tys. osób spośród 81 tys. imigrantów. Jednocześnie wcześniejsi azylanci skorzystali z prawa łączenia rodzin i ściągnęli do Szwecji dodatkowe 110 tys. przybyszy.

W 2015 r. do kraju przyjechało 180 tys. uchodźców. Jeśli połowie z nich udzielony zostanie azyl, a każdy z azylantów sprowadzi przynajmniej trzy osoby, wówczas liczba ta wzrośnie do 270 tysięcy osób. Ponad 8 tys. imigrantów przybyło w zeszłym tygodniu. Niecałe 2 tys. stanowiły tak zwane „dzieci uchodźców bez opieki”.

Znaczna część społeczeństwa szwedzkiego jest przekonana – zgodnie z propagandą medialną – że kraj stać na przyjęcie ogromnej liczby azylantów. Samorządowcom jednak – na których władze centralne zrzuciły główny ciężar radzenia sobie z przybyszami – puszczają nerwy.

Do Trelleborgu, zamieszkałego przez 43 tys. mieszkańców przybyło ostatnio 13 tys. osób. Władze tego nadmorskiego miasta, podobnie jak kilka tygodni temu gmina Örkelljunga napisały rozpaczliwy list, prosząc rząd o pomoc. We wtorek 22 września samorządowcy otrzymali wiadomość z urzędu imigracyjnego, że gmina, do której przyjeżdżają dzieci i młodzież imigrancka musi im zapewnić mieszkania, opiekę i pokryć koszty utrzymania do czasu, aż urząd nie wyznaczy im nowego miejsca pobytu.

Burmistrz wyjaśnił w liście, że Trelleborg w tej sytuacji nie będzie w stanie wywiązywać się ze świadczenia usług wobec mieszkańców miasteczka, bo zwyczajnie będzie brakować na to środków.

Malmö, około 18 mil od Trelleborga jest już w poważnych tarapatach. W trzecim co do wielkości mieście szwedzkim mieszkańcy przestali ochoczo witać przybyszy.

Burmistrz Filipstad, Per Gruvberger, niedawno podniósł alarm, że jego sześciotysięczna gmina nie będzie w stanie zapewnić edukacji i opieki dla ponad tysiąca azylantów.

Pracownicy wydziału imigracji narzekają, że pomimo zatrudnienia dodatkowych 1200 osób, zespół nie jest w stanie obsłużyć tak dużo wniosków. Pracownicy działają pod ogromną presją. Odnotowuje się coraz więcej przypadków samobójstw.

za: www.pch24.pl

Takie sobie opowiadanie…20 października 2015

Syn: „Tato, czy mogę Tobie zadać pytanie?”

Ojciec: „Tak, oczywiście, a o co chodzi?”

Syn: „Tato… ile zarabiasz na godzinę?”

Ojciec: ” To nie jest twoja sprawa, a w ogóle dlaczego pytasz o takie rzeczy”

Syn: „. Ja tylko chciałem wiedzieć, ile zarabiasz na godzinę… nie gniewaj się”

Ojciec: „Jeśli musisz to wiedzieć, zarabiam 100 zł na godzinę.”

Syn: „Ohhh”… spuścił wzrok i ze smutkiem zapytał…”Tato, czy mógłbym od Ciebie pożyczyć 50 złotych?”

Ojciec był wściekły. „Synu jeśli tylko dlatego pytasz, że chcesz pożyczyć pieniądze, aby kupić głupią zabawkę lub inne bzdury, to w tej chwili maszeruj prosto do swojego pokoju i wskakuj do łóżka. Pomyśl o tym, dlaczego jesteś taki samolubny. Ja ciężko pracuję każdego dnia dla… takiego dziecinnego i egoistycznego zachowania jak Twoje?!

Chłopiec cicho odszedł do swojego pokoju i zamknął drzwi.

Mężczyzna usiadł i zaczął się jeszcze bardziej nakręcać myśląc o pytaniach małego chłopca . Jak on śmie pytać żeby tylko wyciągnąć pieniądze? Minęła godzina, emocje opadły i mężczyzna zaczął się zastanawiać: „Może mały rzeczywiście potrzebował tych 50 zł na coś niezwykle ważnego.. przecież do tej pory nie za często prosił o pieniądze ”. Wstał , ruszył spokojnym krokiem w stronę pokoju synka i otworzył drzwi..

„Synu, śpisz?”- zapytał.

„Nie tato, nie śpię”.

„Pomyślałem, że trochę za ostro zareagowałem na Twoje wcześniejsze pytania… Wiesz, że ciężko pracuję a to był szczególnie męczący i długi dzień… Wyjął banknot . ”Oto 50 złotych o które prosiłeś…”

Chłopiec usiadł prosto i uśmiechnął się. „Och, dziękuję tatusiu!”

Następnie, sięgając pod poduszkę swoją małą rączką, wyciągnął kilka zgniecionych banknotów i pokazał je ojcu.

Mężczyzna zobaczył, że chłopak miał już pieniądze i złość ponownie zaczęła powracać .

Chłopiec powoli liczył swoje pieniądze, a potem spojrzał na ojca z wyrazem radości na twarzy.

„Dlaczego chcesz mieć więcej pieniędzy, jeśli już jakieś masz ?” zapytał ojciec.

„Ponieważ nie miałem dość, ale teraz już mam” odpowiedział ucieszony chłopiec.

„Tatusiu, uzbierałem już 100 złotych. CZY MOGĘ TERAZ KUPIĆ GODZINĘ TWOJEGO CZASU? Proszę wróć jutro wcześniej do domu, żebym mógł z tobą zjeść wspólną kolację…”

Ojciec został na swoim miejscu jak rażony piorunem. Minęła długa chwila, po której objął małego synka i zaczął błagać o przebaczenie…

To się dzieje!!!15 października 2015

Banda agresywnych feministek chciała podpalić argentyńską katedrę! ZOBACZ WSTRZĄSAJĄCE VIDEO

Banda agresywnych feministek chciała podpalić argentyńską katedrę! ZOBACZ WSTRZĄSAJĄCE VIDEO

Przerażające sceny rozegrały się w poniedziałkowy wieczór przed katedrą w argentyńskim mieście Mar de Plata. Rozszalała grupa półnagich feministek zaatakowała świątynię i broniących ją mężczyzn. Interweniowała policja.

Feministki zgromadzone na dorocznym Marszu na rzecz Kobiet wyłamały bramę ogrodzenia i otoczyły katedrę, wokół której zebrali się modlący męźczyżni. W kierunku obrońców kościoła rzucano butelkami i innymi przedmiotami. Gniew półnagich feministek z każdą chwilą przybierał na sile. Rozwścieczonym lewaczkom bardzo szybko przestała wystarczać agresja słowna i potrząsanie pięściami przed twarzami modlących się obrońców kościoła. W ruch poszły wyrywane z donic kwiaty oraz wszystko to, czym można było cisnąć w kierunku świątyni.

„Kościół to śmieć, jesteście dyktaturą!” – skandowały feministki. Kiedy agresywny tłum podjął próbę podpalenia katedry, do akcji wkroczyła policja. Siły porządkowe użyły broni gładkolufowej. Działania policji oczywiście zostały uznane za… przejaw agresji wobec bezbronnych kobiet.

Podczas Marszu na rzecz Kobiet regularnie dochodzi do antykatolickich zamieszek. Z roku na rok ataki stają się coraz bardziej brutalne, agresje feministek rośnie.

Poniżej link do informacji i video:

http://www.pch24.pl/banda-agresywnych-feministek-chciala-podpalic-argentynska-katedre–zobacz-wstrzasajace-video,38788,i.html#ixzz3oddQ8237

za: www.pch24.pl

ŚDM 201629 września 2015

Źródło: ŚDM

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA XXXI ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY

«Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią» (Mt 5,7)

Drodzy młodzi,
doszliśmy do ostatniego etapu naszego pielgrzymowania do Krakowa, gdzie w lipcu przyszłego roku będziemy wspólnie świętowali XXXI Światowy Dzień Młodzieży. Podczas naszej długiej i wymagającej drogi, prowadzą nas słowa Jezusa, pochodzące z Kazania na Górze. Rozpoczęliśmy ją w 2014 roku, rozważając wspólnie pierwsze błogosławieństwo: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). Temat wybrany na rok 2015, to: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). W roku, który jest przed nami, pragniemy zainspirować się słowami: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).
1.     Jubileusz Miłosierdzia
Wraz z tym tematem, Światowy Dzień Młodzieży Kraków 2016 wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia, stając się prawdziwym Jubileuszem Młodych w wymiarze światowym. Nie pierwszy raz międzynarodowe spotkanie młodych zbiega się z Rokiem Jubileuszowym. W istocie, to w Roku Świętym Odkupienia (1983/1984) św. Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił młodych z całego świata na Niedzielę Palmową. Później, w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ponad dwa miliony młodych z około 165 krajów zebrały się w Rzymie na XV Światowym Dniu Młodzieży. Jestem pewien, że podobnie, jak w tych dwóch przypadkach, tak i teraz Jubileusz Młodych w Krakowie będzie jednym z ważnych wydarzeń tego Roku Świętego!
Być może niektórzy z was zadają sobie pytanie: czym jest ów Rok Jubileuszowy obchodzony w Kościele?  Tekst biblijny z 25. rozdziału Księgi Kapłańskiej pomaga nam zrozumieć, co oznaczał „jubileusz” dla ludu Izraela: co pięćdziesiąt lat Żydzi słyszeli rozbrzmiewający dźwięk rogu (jobel), który zwoływał ich (jobil) do obchodów roku świętego, jako czasu pojednania (jobal) dla wszystkich. W tym czasie należało odbudować, oparte na darmowości, dobre relacje z Bogiem, bliźnim i całym stworzeniem. Zachęcano więc, między innymi, do darowania długów, pomagania żyjącym w nędzy, naprawiania relacji międzyludzkich i uwalniania niewolników.
Jezus Chrystus przyszedł, aby oznajmić i wypełnić czas łaski od Pana, przynosząc dobrą nowinę ubogim, uwolnienie więźniom, wzrok niewidomym i wolność uciśnionym (por. Łk 4,18-19). W Nim, a w sposób szczególny w Jego Misterium Paschalnym, wypełnia się najgłębszy sens jubileuszu. Kiedy w imię Chrystusa Kościół zwołuje jubileusz, wszyscy jesteśmy zaproszeni do przeżywania nadzwyczajnego czasu łaski. Sam Kościół jest powołany do hojnego dzielenia się znakami obecności i bliskości Boga, do budzenia w sercach zdolności dostrzegania tego, co najistotniejsze. W sposób szczególny ten Rok Święty Miłosierdzia „to czas, aby na nowo odkryć poczucie misji, jaką Pan powierzył swemu Kościołowi w dzień Wielkanocy: być znakiem i narzędziem miłosierdzia Ojca” (Homilia podczas Pierwszych Nieszporów Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia 2015).
2.     Miłosierni jak Ojciec
Hasłem tego Nadzwyczajnego Jubileuszu są słowa „Miłosierni, jak Ojciec” (por. Misericordiae Vultus, 13), zapowiadające również temat najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. Spróbujmy zatem lepiej zrozumieć, co oznacza Boże Miłosierdzie.
Stary Testament, mówiąc o miłosierdziu, posługuje się różnymi terminami, spośród których najbardziej znaczące, to hesed i rahamim. Pierwszy, odnoszący się do Boga, wyraża Jego niestrudzoną wierność Przymierzu ze Swoim ludem, który miłuje i któremu przebacza na wieki. Drugi termin, rahamim, który można przetłumaczyć jako „wnętrzności”,  odwołuje się do matczynego łona, pozwalając nam rozumieć miłość Boga do swojego ludu na wzór miłości matki do swego dziecka. Tak, jak przedstawia to prorok Izajasz: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swoim niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie” (Iz 49,15). Ten rodzaj miłości sprawia, że znajdujemy w sobie miejsce dla innych, współodczuwamy, cierpimy i radujemy się z bliźnimi.
W biblijnym rozumieniu miłosierdzia zawarte są także konkretne cechy miłości, która jest wierna, darmowa i umie przebaczać. W poniższym fragmencie z Księgi proroka Ozeasza znajdujemy piękny przykład miłości Boga, porównanej do miłości ojca wobec syna: „Miłowałem Izraela, gdy jeszcze był dzieckiem, i syna swego wezwałem z Egiptu. Im bardziej ich wzywałem, tym dalej odchodzili ode Mnie, (…) A przecież Ja uczyłem chodzić Efraima, na swe ramiona ich brałem; oni zaś nie rozumieli, że troszczyłem się o nich. Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę – schyliłem się ku niemu i nakarmiłem go” (Oz 11,1-4). Chociaż niewłaściwa postawa syna zasługiwałaby na karę, miłość ojca jest wierna i zawsze przebacza skruszonemu synowi. Widzimy zatem, że w miłosierdziu zawsze zawarte jest przebaczenie; ono „nie jest więc jakąś abstrakcyjną ideą, ale konkretnym faktem, przez który On objawia swoją miłość podobną do miłości ojca i matki, których aż do trzewi porusza los własnego dziecka. (…) Pochodzi ona z wnętrza jako uczucie głębokie, naturalne, złożone z czułości i współczucia, pobłażliwości i przebaczenia” (Misericordiae Vultus, 6).
W Nowym Testamencie jest mowa o Bożym Miłosierdziu (eleos), jako syntezie dzieła, dla którego Jezus przyszedł na świat, aby wypełnić je w imię Ojca (por. Mt 9,13). Miłosierdzie naszego Pana objawia się przede wszystkim, kiedy On pochyla się nad ludzką nędzą i okazuje swoje współczucie tym, którzy potrzebują zrozumienia, uzdrowienia i przebaczenia. W Jezusie wszystko mówi o miłosierdziu. Co więcej: On sam jest miłosierdziem.
W 15. rozdziale Ewangelii wg św. Łukasza odnajdujemy trzy przypowieści o miłosierdziu: tę o zagubionej owcy, tę o zgubionej drachmie oraz tę, która jest znana jako przypowieść o synu marnotrawnym. W tych trzech przypowieściach uderza nas radość Boga, radość, jaką On okazuje, kiedy odnajduje grzesznika i mu przebacza. Tak, radością Boga jest przebaczanie! W tym znajduje się synteza całej Ewangelii. „Każdy z nas jest tą zagubioną owcą, tą zgubioną drachmą. Każdy z nas jest owym synem, który zmarnował swoją wolność idąc za fałszywymi bożkami, iluzjami szczęścia i wszystko utracił. Ale Bóg o nas nie zapomina, Ojciec nigdy nas nie opuszcza. Jest ojcem cierpliwym, zawsze na nas czeka! Szanuje naszą wolność, ale zawsze pozostaje wierny. A kiedy do Niego powracamy, przyjmuje nas jak synów w swoim domu, ponieważ nigdy, nawet na chwilę, nie przestał czekać na nas z miłością. I jego serce cieszy się z każdego dziecka, które powraca. Cieszy się, ponieważ nastaje radość. Bóg raduje się, kiedy ktoś z nas grzeszników przychodzi do Niego i prosi o przebaczenie” (Modlitwa Anioł Pański, 15 września 2013).
Miłosierdzie Boga jest bardzo konkretne i wszyscy jesteśmy powołani, aby osobiście go doświadczyć. Kiedy miałem siedemnaście lat, pewnego dnia, gdy miałem wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, zdecydowałem, że najpierw wstąpię do kościoła. Spotkałem tam pewnego księdza, który wzbudził we mnie szczególne zaufanie, tak, że zapragnąłem otworzyć swoje serce w Sakramencie Spowiedzi. To spotkanie zmieniło moje życie! Odkryłem, że kiedy otwieramy swoje serce z pokorą i przejrzystością, możemy bardzo konkretnie doświadczyć Bożego Miłosierdzia. Miałem pewność, że w osobie tego kapłana Bóg czekał na mnie, zanim jeszcze zrobiłem pierwszy krok w stronę kościoła. My Go poszukujemy, ale On nas zawsze uprzedza, szuka nas od zawsze i jako pierwszy nas odnajduje. Być może ktoś z was nosi w swoim sercu ciężar i myśli: zrobiłem to czy tamto… Nie bójcie się! On na was czeka! On jest ojcem: czeka na was zawsze! Jakże pięknie jest odnaleźć w Sakramencie Pojednania miłosierne ramiona Ojca, odkryć konfesjonał jako miejsce Miłosierdzia, dać się dotknąć tej miłosiernej miłości Pana, który zawsze nam przebacza!
A czy ty, drogi chłopcze, droga dziewczyno, poczułeś kiedykolwiek na sobie to spojrzenie pełne nieskończonej miłości, która, pomimo wszystkich twoich grzechów, ograniczeń, upadków, wciąż ci ufa i z nadzieją patrzy na twoje istnienie? Czy jesteś świadomy, jak wielka jest twoja wartość w planie Boga, który z miłości oddał ci wszystko? Jak naucza św. Paweł „Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami” (Rz 5,8). Ale czy naprawdę rozumiemy potęgę tych słów?
Wiem, jak drogi jest wam wszystkim krzyż Światowych Dni Młodzieży – dar św. Jana Pawła II – który, począwszy od 1984 roku, towarzyszy wszystkim waszym międzynarodowym spotkaniom. Ileż przemian, ileż prawdziwych nawróceń w życiu wielu młodych ludzi zrodziło się właśnie ze spotkania z tym prostym krzyżem! Być może zadawaliście sobie pytanie: skąd bierze się ta nadzwyczajna moc krzyża? Oto odpowiedź: krzyż jest najbardziej wymownym znakiem Miłosierdzia Boga! Jest potwierdzeniem, że miarą miłości Boga wobec ludzkości jest miłość bez miary! Na krzyżu możemy dotknąć Miłosierdzia Boga i dać się dotknąć Jego Miłosierdziu! Przypomnijmy sobie historię dwóch łotrów ukrzyżowanych obok Jezusa: jeden z nich jest zarozumiały, nie uznaje siebie za grzesznika, drwi z Jezusa. Drugi natomiast uznaje swoją winę, zwraca się do Pana i mówi: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”. Jezus spogląda na niego z nieskończonym miłosierdziem i odpowiada mu: „Dziś ze Mną będziesz w raju” (por. Łk 23,32.39-43). Z którym z nich dwóch się utożsamiamy? Z tym, który jest zarozumiały i nie uznaje własnych win? Czy raczej z tym, który przyznaje, że potrzebuje Bożego Miłosierdzia i błaga o nie całym sercem? W Chrystusie, który oddał za nas na krzyżu swoje życie, zawsze odnajdziemy bezwarunkową miłość, która uznaje nasze życie za dobro i zawsze daje nam możliwość rozpoczęcia na nowo.

3.     Nadzwyczajna radość bycia narzędziem Bożego Miłosierdzia
Słowo Boże uczy nas, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20,35). Właśnie z tego powodu piąte błogosławieństwo nazywa szczęśliwymi tych, którzy są miłosierni. Wiemy, że Pan umiłował nas jako pierwszy. Ale jesteśmy prawdziwie błogosławieni, szczęśliwi, jeśli wejdziemy w tę logikę Boskiego daru, logikę miłości darmowej, jeśli odkryjemy, że Bóg nieskończenie nas pokochał po to, aby uczynić nas zdolnymi do kochania jak On: bez miary. Jak mówi św. Jan: „Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. (…) W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować” (1 J 4,7-11).
Po objaśnieniu wam w skrócie sposobu, w jaki Pan objawia wobec nas swoje Miłosierdzie, chciałbym zasugerować wam, jak, w konkretny sposób, możemy być narzędziem tego samego Miłosierdzia względem naszych bliźnich.
Przychodzi mi na myśl przykład bł. Pier Giorgia Frassatiego. On mówił: „Jezus odwiedza mnie w Komunii świętej każdego ranka, a ja Mu się za to odwdzięczam w skromniejszy, dostępny mi sposób: odwiedzam Jego biedaków”. Pier Giorgio był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania. Służył ubogim z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc. Prawdziwie żył Ewangelią, która mówi: „Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu” (Mt 6,3-4). Wyobraźcie sobie, że w przeddzień swojej śmierci, ciężko schorowany, udzielał wskazówek dotyczących sposobu pomagania jego pokrzywdzonym przyjaciołom. W czasie pogrzebu, jego rodzina i przyjaciele byli zdumieni obecnością tak wielu nieznajomych ubogich, których prowadził i którym pomagał za życia młody Pier Giorgio.
Zawsze lubię łączyć ewangeliczne błogosławieństwa z 25. rozdziałem Ewangelii wg św. Mateusza, gdzie Jezus wymienia uczynki miłosierdzia i mówi, że to z nich zostaniemy osądzeni. Zapraszam was zatem do ponownego odkrycia uczynków miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych grzebać. Nie zapominajmy również o uczynkach miłosiernych względem duszy: grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych. Jak widzicie, miłosierdzie nie jest „postawą na pokaz”, nie jest też zwykłym sentymentalizmem. Jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie.
Wam, młodym, którzy jesteście bardzo praktyczni, chciałbym zaproponować, abyście przez pierwszych siedem miesięcy 2016 roku, wybierali co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy, i realizowali je. Zainspirujcie się modlitwą św. Faustyny, pokornej apostołki Bożego Miłosierdzia w naszych czasach:
Dopomóż mi do tego, o Panie, (…) aby oczy moje były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewała i nie sądziła według zewnętrznych pozorów, ale upatrywała to, co piękne w duszach bliźnich, i przychodziła im z pomocą. (…) aby słuch mój był miłosierny, bym skłaniała się do potrzeb bliźnich, by uszy moje nie były obojętne na bóle i jęki bliźnich. (…) aby język mój był miłosierny, bym nigdy nie mówiła ujemnie o bliźnich, ale dla każdego miała słowo pociechy i przebaczenia. (…) aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków, (…) aby nogi moje były miłosierne, bym zawsze śpieszyła z pomocą bliźnim, opanowując swoje własne znużenie i zmęczenie. (…) aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpieniami bliźnich (Dzienniczek, 163).
Przesłanie Bożego Miłosierdzia stanowi więc bardzo konkretny i wymagający program życia, program, który wymaga konkretnych uczynków. A jednym z najbardziej oczywistych – choć być może również najtrudniejszych do wprowadzenia w życie – uczynków miłosierdzia jest przebaczenie tym, którzy nas obrazili, którzy wyrządzili nam zło, których uważamy za wrogów. „Jakże trudne wydaje się nieraz przebaczanie! A przecież przebaczanie jest narzędziem złożonym w nasze słabe ręce, abyśmy mogli osiągnąć spokój serca. Uwolnienie się od żalu, złości, przemocy i zemsty – to  warunki konieczne do tego, by żyć szczęśliwie” (Misericordiae Vultus, 9).
Spotykam wielu młodych, którzy mówią, że są zmęczeni życiem w tak bardzo podzielonym świecie, w którym ścierają się zwolennicy różnych poglądów, jest wiele wojen, a niektórzy używają nawet swojej religii do usprawiedliwienia przemocy. Musimy błagać Pana, by obdarzył nas łaską bycia miłosiernymi wobec tych, którzy wyrządzają nam zło. Tak, jak Jezus, który na krzyżu modlił się za tych, którzy go ukrzyżowali: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23,34). Jedyną drogą do przezwyciężenia zła jest miłosierdzie. Sprawiedliwość jest konieczna, oczywiście, ale sama nie wystarczy. Sprawiedliwość i miłosierdzie muszą podążać razem. Tak bardzo chciałbym, byśmy zjednoczyli się w chóralnej modlitwie płynącej z głębi naszych serc, błagając Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata!
4.     Kraków na nas czeka!
Zostało kilka miesięcy do naszego spotkania w Polsce. Kraków, miasto św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, czeka na nas z otwartymi ramionami i otwartym sercem. Wierzę, że Boża Opatrzność prowadziła nas do świętowania Jubileuszu Młodych właśnie tam, gdzie żyło tych dwoje wielkich Apostołów Miłosierdzia naszych czasów. Jan Paweł II przeczuwał, że nastał czas Miłosierdzia. Na początku swego pontyfikatu napisał encyklikę Dives in Misericordia. W Roku Świętym 2000 kanonizował siostrę Faustynę i ustanowił Święto Bożego Miłosierdzia, obchodzone w drugą Niedzielę Wielkanocną. A w 2002 roku osobiście konsekrował w Krakowie sanktuarium Jezusa Miłosiernego, zawierzając świat Bożemu Miłosierdziu i wyrażając pragnienie, by to orędzie dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i wypełniło ich serca nadzieją: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” (Homilia podczas poświęcenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, 17 sierpnia 2002).
Drodzy młodzi, Jezus Miłosierny, przedstawiony w wizerunku, czczonym przez lud Boży w Jemu poświęconym sanktuarium w Krakowie, czeka na was. On wam ufa i na was liczy! Ma tak wiele do powiedzenia każdemu i każdej z was… Nie bójcie się spojrzeć Mu w oczy pełne nieskończonej miłości i pozwólcie, aby On  ogarnął was swoim miłosiernym spojrzeniem gotowym przebaczyć każdy wasz grzech. Spojrzeniem, które może przemienić wasze życie i uleczyć rany waszych dusz. Spojrzeniem, które zaspokaja najgłębsze pragnienia waszych młodych serc: pragnienie miłości, pokoju, radości i prawdziwego szczęścia. Przyjdźcie do Niego i nie bójcie się! Przyjdźcie, by powiedzieć Mu z głębi waszych serc: „Jezu ufam Tobie!”. Pozwólcie, by dotknęło was Jego bezgraniczne Miłosierdzie, abyście wy z kolei, poprzez uczynki, słowa i modlitwę, stali się apostołami miłosierdzia w naszym świecie zranionym egoizmem, nienawiścią i rozpaczą.
Nieście płomień miłosiernej miłości Chrystusa – o którym mówił św. Jan Paweł II – w środowiska waszego codziennego życia i aż na krańce ziemi. W tej misji, towarzyszę wam moimi życzeniami i modlitwami, i na tym ostatnim odcinku drogi duchowych przygotowań do najbliższego ŚDM w Krakowie, zawierzam was wszystkich Dziewicy Maryi, Matce Miłosierdzia, błogosławiąc wam z całego serca.
Watykan,  15 sierpnia 2015, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
FRANCISZEK

Zaproszenie22 września 2015

Taka sobie opowieść21 sierpnia 2015

Pewnego dnia, bardzo bogaty mężczyzna wziął swojego syna na wieś, aby pokazać mu, jak żyją biedni ludzie. Spędzili kilka dni i nocy na gospodarstwie, gdzie chłopiec mógł zobaczyć życie zupełnie inne od swojego.

Kiedy wracali ze swojej podróży, ojciec zapytał syna:

-„Jak ci się podobała nasza wycieczka?”

-„Było fantastycznie, tato!”

-„I już teraz wiesz, jak żyją biedni ludzie?” – dopytywał ojciec.

-„Tak, już wiem”

-„No to opowiedz mi, czego nauczyłeś się podczas naszej podróży”

Syn odpowiedział:

„Zobaczyłem, że my mamy jednego psa, a oni aż cztery. My mamy basen, który sięga do środka naszego ogrodu, a oni mają strumyk bez końca. My mamy lampiony, a im noc rozświetlają gwiazdy. My mamy patio, a oni mają cały horyzont. My mamy mały kawałek ziemi, a oni duże pola, których nie jesteśmy w stanie objąć wzrokiem. My mamy służących, którzy nam służą, a oni służą innym. My kupujemy jedzenie, oni je sami produkują. My mamy wysokie mury, które nas bronią, a ich chronią przyjaciele”.

Ojciec chłopca zamilkł. Nie mógł wydusić z siebie ani jednego słowa. Wtedy chłopiec dodał:

„Dziękuję ci tato, że pokazałeś mi, jak bardzo biedni jesteśmy”.

za: www.fronda.pl

Warto odwiedzić

AdonaiBiblijni.plCaritas Diecezji KaliskiejDeonDiecezja KaliskaKonferencja Episkopatu PolskiMateusz.plNiedziela.plOpiekunOpokaOśrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy PaschaRadio RodzinaWiara.pl