Parafia Rogaszyce – Kochłowy


Liturgia dnia

Naszą stronę zobaczyło
1270
odwiedzających

Data

23 lipca 2016

Cytat dnia

Powiedziałem: Wyznaję moją nieprawość Panu. A Ty odpuściłeś winę mego grzechu - Ps 32,5

Seria antychrześcijańskich napadów we Francji. Zniszczono miejsca i przedmioty kultu3 lipca 2016

Seria antychrześcijańskich napadów we Francji. Zniszczono miejsca i przedmioty kultu

We Francji doszło ponownie do serii ataków na przedmioty i miejsca katolickiego kultu. W Chadenec, departament Charente-Maritime, zniszczono figurę Matki Boskiej, która znajdowała się na terenie prywatnym, tuż obok winnicy. Rozbito w części piedestał i pozbawiono figurę głowy.

Z kolei w Blagnac w departamencie Haute-Garonne, w ostatniej chwili udaremniono okradzenie klasztoru Wspólnoty Błogosławieństw. W czasie odprawianych nieszporów do przyklasztornego ogrodu wjechał furgon, a w nim dwaj złodzieje, którzy myśleli, że w czasie modlitw dokonają bez przeszkód kradzieży. Zabrali drukarkę i chcieli wynieść telewizor, ku ich zaskoczeniu, jeden z mnichów wezwał policję. Przestraszeni rabusie próbowali uciec ale zakonnik zamknął wcześniej wszystkie wyjścia, zatrzymując ich wewnątrz klasztoru. Dwóch złodziei w wieku 40 i 42 lat aresztowała policja umieszczając ich w tymczasowym areszcie w Blaganc.

Natomiast w Gujan-Mestras (Gironde) połamano drewniane ogrodzenie kaplicy Notre-Dame-du-Bon-Accueil, odnowione w ubiegłym roku. Jego kawałkami obrzucono dach kaplicy.

Do tragedii doszło w Bretanii (Côtes-d’Armor). W Trémel ogień zniszczył zabytkowy kościόł Notre-Dame z 1500 roku. Na razie nie wiadomo jakie były przyczyny pożaru. Straż poinformowała jednak, że informację o nim otrzymała przed jego wybuchem.

Profanacja miała także miejsce w Kalwarii Marynarzy w Boulogne-sur-Mer (Pas- de -Calais). Zdewastowano metalowe ogrodzenie. Liczni osobnicy wdarli się nielegalnie do świątyni. Znaleziono w niej porozrzucane, popalone kawałki papieru i dwie butelki kwasu chlorowodorowego używanego do produkcji amatorskich bomb.

Kalwaria wzbogaciła się w 1996 r. o nową kaplicę, w której zbierają się na modlitwach rodziny żeglarzy i rybaków, którzy zginęli na morzu.

za: www.pch24.pl

Relikwie Ciała Pańskiego wystawione do publicznego kultu3 lipca 2016

Relikwie Ciała Pańskiego wystawione do publicznego kultuFot. pixabay.com

Po niemal 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu o wydarzeniu o znamionach cudu eucharystycznego, jaki miał miejsce w kościele św. Jacka w Legnicy, relikwie Ciała Pańskiego zostały wystawione do publicznego kultu 2 lipca br.

Od tego momentu, wierni przybywający do sanktuarium św. Jacka mogą oddawać cześć relikwiom eucharystycznym. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Do sanktuarium św. Jacka przybyło ponad 3 tysiące wiernych z diecezji legnickiej i różnych stron Polski. Przy ołtarzu stanęli również biskupi – Marek Mendyk i Stefan Cichy oraz ponad 50 księży.

Uroczystość rozpoczęła w katedrze legnickiej specjalnym nabożeństwem wynagradzającym. Następnie wyruszyła procesja ulicami miasta do kościoła św. Jacka.

Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. Barbara Engel – kardiolog, członkini komisji diecezjalnej, podzieliła się swoim świadectwem dotyczącym tego wydarzenia, przybliżając również najważniejsze fakty związane z wydarzeniem eucharystycznym. „Uczestnicząc w pracach komisji i przyglądając się procesom badawczym, nie sposób było nie poczuć wielkości Stwórcy, Jego wielkiej troski i miłości do nas” – powiedziała dr Engel.

W wygłoszonej homilii biskup Zbigniew Kiernikowski podkreślił: „Stajemy przed tajemnicą. Bóg dał największy znak, którym jest Jezus ukrzyżowany. On nas ratuje z naszych upadków. Jezus nie użył swojej mocy dla siebie, ale dla przywrócenia nas Bogu. Tę tajemnicę zawarł w Eucharystii, w przeddzień swojej męki. W niej zawarł całą swoją historię. Jezus ratuje nas kosztem siebie, daje nam siebie do spożycia. W tym zawarta jest moc, która podnosi nas z upadków, która leczy nasze życie”.

Bp Kiernikowski wskazał, że ważne jest teraz właściwe odczytanie tego znaku, który dał nam Bóg. „Nie są ważne czyny, które budują otoczkę, ważne jest wpuszczenie w nasze życie tego, który oddał za nas nasze życie, który stał się oblubieńcem dla nas, który przygarnia nas ze wszystkim, co jest w życiu” – mówił biskup legnicki.

Po komunii św. proboszcz parafii ks. Andrzej Ziombra przekazał biskupowi Kiernikowskiemu relikwiarz, który został ukazany wiernym. Następnie przewodniczący liturgii przeniósł relikwie do specjalnie przygotowanej kaplicy, tuż przy prezbiterium, umieszczonej w dawnej loży cesarskiej.

Po Eucharystii na placu przykościelnym odbyła się agapa dla wszystkich uczestników. Przygotowano także koncert uwielbienia.

Warto przypomnieć, że 25 grudnia 2013 roku, w Boże Narodzenie, podczas udzielania Komunii św. na posadzkę upadł jeden z konsekrowanych komunikantów. Zgodnie z procedurą, został on włożony do kielicha z wodą i zamknięty w tabernakulum w celu rozpuszczenia w wodzie. Po 2 tygodniach, 4 stycznia 2014r. zauważono na fragmencie hostii czerwone przebarwienie.

Ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał komisję w celu zbadania tego zjawiska. 10 lutego 2014 roku w obecności komisji diecezjalnej specjaliści pobrali próbki do badań. Dwa niezależne Zakłady Medycyny Sądowej we Wrocławiu i Szczecinie przeprowadziły liczne badania m.in. DNA, histopatologiczne, histochemiczne, mikrobiologiczne i badania grzybicze. Wynik drugiego badania wskazuje na ludzkie pochodzenie tkanki, a dokładnie na tkankę przypominającą mięsień serca w stanie agonii.

10 kwietnia, za zgodą Stolicy Apostolskiej biskup Zbigniew Kiernikowski upublicznił wiadomość o wydarzeniu eucharystycznym. Od tego momentu do świątyni zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi niemal z całego świata. Przez 3 miesiące w 50 zorganizowanych grupach do kościoła Św. Jacka przyjechało już blisko 1,5 tysiąca pielgrzymów m.in. ze Stan Zjednoczonych, Niemiec, Szkocji i Ekwadoru.

za: www.ekai.pl

Ukarani za odmowę zabijania3 lipca 2016

 

Katolicki dom opieki dla osób starszych w Diest w Belgii będzie musiał wypłacić odszkodowanie za odmowę wykonania eutanazji jednej ze swych pensjonariuszek.

Do wydarzenia doszło w 2011 r. Władze ośrodka nie pozwoliły wówczas pacjentce na kontakt z lekarzem, gdyż istniało uzasadnione podejrzenie, że może on podać jej śmiertelny zastrzyk. 74-letnia wówczas kobieta, cierpiąca na nieuleczalną chorobę nowotworową, została zatem przez rodzinę zabrana do własnego domu, gdzie wstrzyknięto jej truciznę.

Sąd okręgowy w Louvain orzekł, że zarząd placówki złamał prawo. Orzekł też wypłacenie rodzinie pensjonariuszki odszkodowania w wysokości 6 tys. euro. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że dom opieki nie miał prawa do odmowy wykonania eutanazji z powołaniem się na sprzeciw sumienia.

Ustawa o tzw. samobójstwie wspomaganym obowiązuje w Belgii od 2002 r. i jest najbardziej liberalną na świecie. Metropolita Mechelen-Brukseli abp Jozef De Kesel oświadczył, że katolickie placówki służby zdrowia mają pełne prawo do odmowy wykonania tak aborcji, jak i eutanazji.

za: www.wiara.pl

Program pielgrzymki papieża Franciszka do Polski9 czerwca 2016

Środa 27 lipca 2016 Rzym – Kraków

14.00 Wylot z lotniska Fiumicino w Rzymie do Krakowa.

16.00 Przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. Św. Jana Pawła II Kraków-Balice (część wojskowa)

– CEREMONIA POWITANIA

16.20 Przejazd samochodem zamkniętym, a następnie otwartym na Wawel (16 km).

17.00 Przyjazd na Wawel.

SPOTKANIE Z WŁADZAMI, ZE SPOŁECZEŃSTWEM CYWILNYM I Z KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM

– Przemówienie Prezydenta RP,

– Przemówienie Ojca Świętego.

17.40 WIZYTA KURTUAZYJNA U PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

18.15 Przejazd samochodem zamkniętym do Katedry (100 m).

18.30 SPOTKANIE Z BISKUPAMI POLSKIMI.

19.30 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (3 km).

19.45 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego.

– Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w „Oknie Papieskim”, aby pozdrowić wiernych zebranych na placu przed Domem Arcybiskupim.

Czwartek 28 lipca 2016 Kraków – Częstochowa – Kraków

07.40 Przejazd samochodem zamkniętym do Balic (17 km), po drodze zatrzymanie się w klasztorze sióstr prezentek.

08.30 Przyjazd na lotnisko Balice (część wojskowa). Przelot helikopterem do Częstochowy.

Częstochowa

09.15 Przylot na lądowisko.

– Przejazd samochodem otwartym do Klasztoru na Jasnej Górze, z przejazdem między wiernymi (2 km).

09.45 Przyjazd do Klasztoru

– Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.

10.15 Przyjście do zakrystii.

10.30 Msza Święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

– homilia Ojca Świętego.

12.15 Powrót do zakrystii.

12.30 Przejazd samochodem zamkniętym na lądowisko (300 m).

12.45 Przyjazd na lądowisko. Przelot helikopterem do Balic.

13.30 Przylot na lotnisko w Balicach (część wojskowa)

– Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (16 km).

14.00 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego. Obiad prywatny.

17.00 Przekazanie kluczy do miasta i przejazd tramwajem na Błonia (800 m).

17.15 Przyjazd na Błonia. Przejazd między wiernymi.

17.30 CEREMONIA POWITANIA

– Przemówienie Ojca Świętego.

19.00 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (2 km).

19.15 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego.

– Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w „Oknie Papieskim”, aby pozdrowić wiernych zebranych na placu przed Domem Arcybiskupim.

Piątek 29 lipca 2016 Kraków – Oświęcim – Kraków

07.00 Msza Święta prywatna.

08.15 Przejazd samochodem zamkniętym do Balic (16 km).

08.45 Przyjazd na lotnisko. Przelot helikopterem do Oświęcimia.

09.20 Przylot do Oświęcimia. Przejazd samochodem zamkniętym do Muzeum Auschwitz (700 m).

09.30 WIZYTA W OBOZIE AUSCHWITZ

– ściana śmierci

– cela męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego.

10.15 Przejazd samochodem zamkniętym do Birkenau (3 km).

10.30 WIZYTA W OBOZIE BIRKENAU

– Przemówienie Ojca Świętego.

11.15 Przejazd samochodem zamkniętym na lądowisko (4 km).

11.30 Przyjazd na lądowisko. Przelot helikopterem do Balic.

12.00 Przylot na lotnisko (część wojskowa)

– Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (16 km).

12.30 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego. Obiad prywatny.

16.15 Przejazd samochodem do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu (9 km).

16.30 Przyjazd do Prokocimia.

– Wizyta w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.

17.30 Przejazd samochodem zamkniętym na Błonia (10 km).

17.45 Przyjazd na Błonia.

18.00 DROGA KRZYŻOWA Z MŁODZIEŻĄ

– Na zakończenie Ojciec Święty wygłasza krótkie przemówienie.

19.30 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (2 km).

19.45 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego.

Sobota 30 lipca 2016 Kraków

08.00 Przejazd samochodem otwartym do Łagiewnik (6 km).

08.30 WIZYTA W SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

– Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej.

08.45 Przejazd samochodem otwartym do Sanktuarium (200 m).

09.00 Przejście przez Bramę Miłosierdzia.

09.15 Liturgia pojednania z udziałem młodzieży.

10.00 Przejazd samochodem do Sanktuarium Św. Jana Pawła II (1 km).

10.15 Przybycie do zakrystii.

10.30 Msza Święta z Kapłanami, Zakonnicami, Zakonnikami, Osobami Konsekrowanymi i Seminarzystami z Polski

– homilia Ojca Świętego.

12.15 Powrót do zakrystii.

12.30 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (6 km).

12.45 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego. OBIAD Z MŁODZIEŻĄ.

18.30 Przejazd samochodem zamkniętym, a następnie otwartym na Kampus Miłosierdzia (12 km).

19.00 Przyjazd na Kampus Miłosierdzia.

19.30 CZUWANIE MODLITEWNE Z MŁODZIEŻĄ

– Świadectwa i pytania pięciu przedstawicieli młodzieży do Ojca Świętego

– Odpowiedzi i przemówienie Ojca Świętego.

21.00 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (12 km).

21.30 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego.

Niedziela 31 lipca 2016 Kraków – Rzym

08.15 Przejazd samochodem na Kampus Miłosierdzia (12 km).

08.45 Przyjazd na Kampus Miłosierdzia

– Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas

– Przejazd wśród wiernych.

09.40 Przybycie do zakrystii.

10.00 MSZA ŚWIĘTA ŚWIATOWEGO DNIA MŁODZIEŻY

– homilia Ojca Świętego

– Anioł Pański.

12.30 Powrót do zakrystii.

12.45 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu Arcybiskupiego (12 km).

13.15 Przyjazd do Domu Arcybiskupiego. Obiad z Orszakiem Papieskim.

16.30 Pożegnanie w rezydencji.

16.30 Przejazd samochodem zamkniętym do Tauron Arena (10 km).

17.00 PRZYJAZD DO TAURON ARENA – SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI ŚDM ORAZ KOMITETEM ORGANIZACYJNYM I DOBROCZYŃCAMI.

17.45 Przejazd samochodem zamkniętym na lotnisko (20 km).

18.15 Przyjazd do Balic (część wojskowa)

CEREMONIA POŻEGNANIA.

18.30 Wylot samolotem do Rzymu (Ciampino).

20.25 Przylot na lotnisko Rzym (Ciampino)

– Przejazd do Watykanu (28 km).

za: www.episkopat.pl

Profesor Michael Abdalla: Dwa Korany, dwóch Mahometów23 maja 2016

Profesor Michael Abdalla: Dwa Korany, dwóch Mahometów

Fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Zapewne w Europie mogą istnieć jakieś ugrupowania islamskie, które wszem i wobec głoszą niby-pokojowy charakter islamu, ale dobrze wiemy, że taka deklaracja nie jest zgodna z zasadami tej religii – mówi prof. Michael Abdalla, Syryjczyk mieszkający w Polsce.

 

Panie Profesorze, kryzys na Bliskim Wschodzie nadal trwa. Pomimo długotrwałego konfliktu w Syrii i walk pomiędzy wojskami al-Asada a żołnierzami Państwa Islamskiego, nic nie wskazuje na rychłe zakończenie wojny oraz odbicie części Syrii zajętej przez ISIS. W czym tkwi siła ekspansji muzułmańskich radykałów?

Cały islam jest oparty na dżihadzie, a ekspansja stanowi jego główną ideę. W ten właśnie sposób islam podbijał kolejne ziemie i cywilizowane narody. W swojej praktyce religijnej muzułmanie uważają, iż Allah oczekuje od nich przejęcia ziem chrześcijańskich. Innymi słowy, ma to być swego rodzaju spełnienie woli Allaha i jego proroka. Więc gdy tylko nadarzy się okazja, islamiści nie zawahają się przed niczym. Zapewne w Europie mogą istnieć jakieś ugrupowania islamskie, które wszem i wobec głoszą niby-pokojowy charakter islamu, ale dobrze wiemy, że taka deklaracja nie jest zgodna z zasadami tej religii. Pod hasłem islamizacji Turcja podbiła niegdyś całe Bałkany. Albania, kraj Matki Teresy z Kalkuty, jest obecnie muzułmańska, także słowiańscy Bośniacy zostali zislamizowani. I jedni, i drudzy mają nieporównywanie mocniejszy związek z dalekimi muzułmanami, aniżeli z chrześcijańskimi sąsiadami. Islam zastępuje narodowość. Nie wiem, czy Pan zauważył, że jeszcze zanim Bośnia oddzieliła się od Jugosławii, ówczesny przywódca Bośniaków, późniejszy prezydent Alija  Izetbegović, zapraszany na kolejne konferencje krajów muzułmańskich zawsze siedział obok prezydenta Turcji. Sądzę, że muzułmanie będą się starać tworzyć w Europie kolejne przyczółki.

Aby jeszcze lepiej zobrazować poziom zaangażowania politycznego islamistów, przywołam pewną historię. W trakcie trwania wojen bałkańskich, w egipskich meczetach – i nie tylko – przeprowadzano zbiórkę pieniędzy na dwa różne cele: dla głodujących muzułmanów w Somalii oraz dla walczących muzułmanów w Bośni. Dla pierwszych zebrano zaledwie kilkaset dolarów, dla drugich zaś – miliony. Chyba to o czymś świadczy. W tym tkwi filozofia islamu: dżihadysta walczący w imię Allaha z karabinem jest przecież więcej wart od tego, z którego islam pożytku mieć już nie może. Nieprzekupni specjaliści od historii islamu, znający tę religię od podstaw i z własnego doświadczenia, piszą wprost, iż za ładną nazwą europejskiego meczetu zarejestrowanego jako „stowarzyszenie kulturalne” kryje się radykalna działalność propagandowa. Zresztą większość aktywistów działających w tych ośrodkach należy najprawdopodobniej do Bractwa Muzułmańskiego. Ludzie ci są hojnie finansowani przez kraje Zatoki Perskiej na czele z Arabią Saudyjską, która na ten cel przeznacza specjalny fundusz, liczony rocznie w miliardach dolarów. Aby się o tym przekonać, wystarczy przeczytać książkę Sylvaina Bessona, pt. „Islamizacja Zachodu – historia pewnego spisku”.

My, katolicy mamy piękne powiedzenie: „Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko pozostałe jest na właściwym miejscu”. Co jest na pierwszym miejscu w życiu muzułmanów?

Na pierwszym miejscu u muzułmanów jest dżihad i ekspansja. To główne przesłanie islamu i jego cel. Nawet muzułmańskie wyznanie wiary nawiązuje poniekąd do dżihadu i kary dla inaczej myślących – „Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego posłańcem”. Koran zakazuje przyjaźni z chrześcijaninem, neguje fakt ukrzyżowania Chrystusa. Tak naprawdę, islam rozwijał się nie słowem, lecz mieczem, na zgliszczach chrześcijan Wschodu, przejmując ich wspaniałe katedry, klasztory, kościoły, których resztkę ISIS wysadza obecnie w powietrze na terenie Mezopotamii wraz ze starożytnymi zabytkami. Nie ma wątpliwości, że istotą islamu, jego racją bytu, jest dżihad. Świadczy o tym chociażby miecz, element flagi Arabii Saudyjskiej, a także – obok Koranu – symbol ugrupowań zrzeszonych w partiach Bractwa Muzułmańskiego. Warto wspomnieć również i o tym, że w wielu miejscach w Koranie imię Mahomet występuje obok słowa Allah, jak gdyby byli równorzędni, a w białym kole znajdującym się na czarnym sztandarze ISIS Mahomet nawet góruje nad Allahem.

W wywiadzie dla brytyjskiej telewizji konwertyta, który po wielu latach bycia muzułmaninem nawrócił się na chrześcijaństwo, zwrócił uwagę, że w Koranie nie ma takiego słowa jak miłość. Dlaczego?

Z biografii Mahometa wynika jasno, że u swego początku islam nie był systemem religijnym, lecz zamysłem polityczno-społecznym. Jeżdżąc do Syrii z karawanami wielbłądów (należały do jego przyszłej żony Chadidży, starszej o 15 lat i podwójnej wdowy), Mahomet jako młody chłopak obserwował piękne ogrody, dobrze zorganizowane, spokojne i wykształcone społeczności. Tymczasem plemiona beduińskie, do których należał, napadały jedne na drugie. Stanowiło to rodzaj ich narodowego sportu. Pewnie już wtedy zrodził się w głowie Mahometa pomysł, żeby z tych Beduinów stworzyć naród. I to mu się udało. Zjednoczył owe plemiona poprzez przymus (sam brał udział w 27 zbrojnych wyprawach) i stanął na czele nowego państwa. I odtąd, zamiast walczyć ze sobą, zjednoczeni Beduini zaczęli napadać na ościenne osady, głównie dla zgarnięcia łupów, w tym dziewcząt. Piąta część zdobyczy była zarezerwowana dla Mahometa. Podbitym ludom dawano ultimatum: poddanie się (czyli przejście na islam), pogłówne i podatek agrarny – lub miecz. Czyż nie identycznie postąpiło ISIS z chrześcijanami Mosulu i Doliny Niniwy w czerwcu 2014 roku?

W dokumentach po aramejsku sporządzonych z pierwszych spotkań muzułmanów z chrześcijanami w Damaszku nie ma mowy o islamie jako religii. Realizujący ekspansjonistyczną ideę Mahometa są w tych dokumentach nazywani „imigrantami”, a nie wyznawcami jakiejkolwiek religii. To dowodzi, że islam jako religia został stworzony później. Zresztą, sam „prorok” swoje rajdy zaczął organizować jako imigrant, po ucieczce z Mekki do Medyny (622 r.). Ta jego imigracja (hidżra) była momentem zwrotnym i od niej rozpoczyna się kalendarz muzułmański. A więc schemat: emigracja-bitwy-panowanie wytyczył sam Mahomet, z woli Allaha. W poczynaniach Mahometa oraz jego towarzyszy nie było miejsca na miłość, przebaczenie, tolerancję. W Koranie miłość międzyludzka nie istnieje, jest mowa jedynie o tym, że Allah miłuje tych, którzy „walczą na jego drodze”, czyli prowadzą dżihad. Muzułmanin jest ubezwłasnowolniony; karę śmierci stosowano i nadal stosuje się wobec wszystkich, którzy przechodzą z islamu na chrześcijaństwo, także za zniesławienie islamu lub nawet bluźnierstwo. Żądanie wyłączności nie ma nic wspólnego z miłością. Poza tym Koran daje pozwolenie muzułmanom na zwodzenie i oszukiwanie niewiernych.

Założyciel islamu zapewne cierpiał na przerost ambicji. Miał problemy z samym sobą, jego ojciec zmarł zanim Mahomet się urodził, a kiedy chłopak miał 6 lat, zmarła jego matka. Po latach, stojąc nad grobem matki, miał ją umiejscowić w piekle, bo „nie zdążyła być muzułmanką”.

W jednej ze swych wypowiedzi wspomniał Pan, że tak naprawdę istnieją dwa Korany. Proszę wyjaśnić o co chodzi w tym sformułowaniu.

Nie wierzę, że Koran jest natchnionym pismem. Zawarta w nim i odpowiednio „obrobiona” wiedza – w tym o judaizmie i chrześcijaństwie – pochodzi głównie z historyjek i legend, które krążyły w Arabii lub słyszał je Mahomet w drodze do Syrii, kiedy był karawaniarzem.

Gdy Mahomet był w Mekce, mówiono, że przemawiają przez niego złe duchy. Zarzucano mu, że jako prorok nie dokonał żadnego czynu nadprzyrodzonego (o jakimkolwiek cudzie nie ma mowy także w Koranie). Kiedy nie potrafił odpowiedzieć na kłopotliwe pytania sprawdzające jego rzekomo niebiańską misję, chodził do żydów lub chrześcijan i u nich szukał odpowiedzi.

Mahomet w Mekce nie potrafił zyskać posłuchu u członków własnego plemienia. Nie był na tyle silny, by zmusić ich do uznania go jako proroka. Z tego okresu pochodzi koraniczne zdanie: „Nie ma przymusu w religii”, które muzułmanie lubią powtarzać dla uśpienia czujności europejskiego słuchacza. Wtedy Mahomet szanował żydów i chrześcijan, nie potępiał arabskich bożków. On i jego towarzysze modlili się z twarzami zwróconymi ku Jerozolimie, a dniem świętym była dla nich sobota.

Postawa Mahometa uległa gruntownej zmianie po ucieczce do Medyny. Tam zaczął organizować wojsko, szukać sojusznika u „rozbójników z gór”, by pomścić zniewagi, jakich doznał ze strony mieszkańców Mekki, członków własnego plemienia. Napadał na ich karawany, mordując, zabierając towar i biorąc jeńców. Z tego okresu pochodzą tzw. wersety miecza. Jeden z nich brzmi: „A kiedy spotkacie tych, którzy nie wierzą [w Allaha i jego proroka], uderzcie ich mieczem po szyi, a kiedy całkiem ich rozbijecie, zaciśnijcie na nich pęta”. Żeby nie było złudzeń, Koran podkreśla, że wcześniejsze, pokojowe wersety zostały z woli Allaha anulowane przez późniejsze, czyli dla muzułmanina jedyne obowiązujące. W sprawie autorstwa Koranu wyraźna jest interwencja ludzka. Wersety ulegały z biegiem lat modyfikacji treściowej, niektóre zniknęły, np. te dotyczące kamienowania. Zastanawia też, że w Koranie nie ma chronologii, a sekwencja sur jest myląca: mekkańskie znalazły się na dalszym miejscu i są one krótsze od tych powstałych w Medynie. Istnieją jasne dowody dotyczące przeobrażenia postawy Mahometa i jego strategii, do tego stopnia, że można by mówić o dwóch różnych Mahometach, czego odbiciem jest sam Koran. Możemy wobec tego mówić także o dwóch różnych Koranach.

Rozmawiał Paweł Ozdoba

Prof. Michael Abdalla – pochodzi z Syrii. W połowie lat 80. ubiegłego wieku założył Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Syryjskiej i Polsko-Libijskiej. Jest autorem książki o relacjach muzułmańsko-chrześcijańskich na terenie Turcji na przełomie XIX i XX w., opartą na rękopisach w języku syriackim (odmiana aramejskiego). Jego dorobek liczy ponad sto publikacji. Duża ich część dotyczy historii, kultury i sytuacji współczesnych Asyryjczyków na Bliskim Wschodzie. Profesor posiada największy w Polsce zbiór książek w języku syriackim, a także jeden z największych w języku arabskim.

za: www.pch24.pl

Możesz pomóc16 maja 2016

KOMUNIKAT BISKUPA KALISKIEGO NADZWYCZAJNY JUBILEUSZ MIŁOSIERDZIA3 grudnia 2015

Drodzy Siostry i Bracia, umiłowani w Chrystusie Diecezjanie,

We wtorek, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek rozpocznie w Watykanie Rok Święty – Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. W Bazylice św. Piotra zostaną otwarte Drzwi Święte jako symbol otwarcia Bramy Miłosierdzia. Ten czas łaski potrwa w całym Kościele powszechnym do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w 2016 roku. Życzeniem Ojca świętego jest, aby 13 grudnia, w III niedzielę Adwentu, dokonać symbolicznego otwarcia Roku Miłosierdzia we wszystkich Kościołach diecezjalnych. W związku z tym, serdecznie zapraszam na taką celebrację do Kalisza. O godz. 16.00 zgromadzimy się w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego u Ojców Jezuitów, skąd po krótkiej modlitwie wyruszymy w procesji do Katedry, matki wszystkich kościołów naszej diecezji. Tam, po symbolicznym obrzędzie otwarcia Drzwi, będziemy celebrować Eucharystię na rozpoczęcie Roku Świętego w naszej diecezji. Ufam, że Rok ten będzie czasem szczególnej łaski i duchowej odnowy, spotkaniem z Miłosierdziem Boga, które uobecni się w żywym doświadczeniu bliskości Ojca, niejako dotknięciem ręką Jego czułości. Abyśmy mogli jak najowocniej przyjąć odpust związany z Jubileuszem Miłosierdzia, winniśmy odbyć krótką pielgrzymkę w duchu wiary do Drzwi Świętych. W tym celu, oprócz Katedry Kaliskiej, ustanawiam inne kościoły naszej diecezji Jubileuszowymi Bramami Miłosierdzia, w których można będzie uzyskać jubileuszowy odpust. Kościołami tymi są: Konkatedra św. Stanisława B.M. w Ostrowie Wielkopolskim, Bazylika św. Józefa w Kaliszu, Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu (O.O. Jezuici), Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i wszystkie kościoły parafialne pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także sanktuaria Maryjne z wizerunkiem koronowanym. Boże błogosławieństwo niech wszystkich Was umacnia i wspiera na drogach odkrywania Oblicza Bożego Miłosierdzia.

                                                                                                                                               bp Edward Janiak

DEKRET BISKUPA KALISKIEGO USTANAWIAJĄCY KOŚCIOŁY NADZWYCZAJNEGO ROKU JUBILEUSZOWEGO W DIECEZJI KALISKIEJ

Realizując wskazania Papieża Franciszka zawarte w Bulii Misericordiae vultus ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz wytycznych dotyczących odpustów i sakramentu pokuty zawartych w liście Papieża do Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, ustanawiam w Diecezji Kaliskiej wyznaczone kościoły miejscem uzyskiwania odpustu Roku Jubileuszowego, w czasie jego trwania, tj. od 8 grudnia 2015 roku do 20 listopada 2016 roku.

Są to następujące kościoły jubileuszowe :

1. Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

2. Konkatedra pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wielkopolskim

3. Bazylika św. Józefa w Kaliszu

4. Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

5. Diecezjalne Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego w Wieruszowie (kościół oo. Paulinów)

6. Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu (kościół oo. Jezuitów)

7. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim

8. Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Baranowie

9. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brąszewicach

10. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czamymlesie

11. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrzkowicach

12. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Galewicach

13. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich

14. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mąkoszycach

15. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku

16. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świątkowicach

17. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wieczynie

18. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdziechowicach

19. Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Twardogórze

20. Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach

21. Sanktuarium Matki Bożej Siewnej, Przyczyny Naszej Radości w Chełmcach

22. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie

23. Sanktuarium Matki Bożej z Dzieciątkiem w Kotłowie

24. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

25. Sanktuarium Matki Bożej Miłościwej w Lutyni

26. Sanktuarium Matki Bożej z Dzieciątkiem w Skalmierzycach

27. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku

28. Sanktuarium Matki Bożej z Dzieciątkiem w Żegocinie

29. Sanktuarium Maryjne Ziemi Bralińsko-Kępińskiej na Pólku pod Bralinem.

Aby uzyskać opust jubileuszowy należy odbyć pielgrzymkę do kościoła katedralnego lub innego ww. kościoła jubileuszowego oraz spełnić następujące warunki:

• Przystąpić do sakramentu pojednania

• Uczestniczyć w mszy św., lub w innym nabożeństwie albo przeprowadzić krótką prywatną refleksję nad Miłosierdziem Bożym

• Odmówić Wyznanie Wiary oraz modlitwę za Papieża i w intencjach, które nosi On w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

Wszystkim kapłanom posługującym w tych szczególnych miejscach kultu w Roku Jubileuszowym, a zwłaszcza spowiednikom i wiernym nawiedzającym te kościoły, życzę autentycznego doświadczenia Miłosierdzia Bożego i z serca błogosławię

                                                                                                                                                   bp Edward Janiak

Komentarz do Ewangelii

Warto odwiedzić

Abba Pater - spotkania modlitewneAdonaiBiblijni.plCaritas Diecezji KaliskiejDeonDiecezja KaliskaGOŚĆ NIEDZIELNYKATOLIK SERWIS KATOLICKIKonferencja Episkopatu PolskiMAŁY GOŚĆ NIEDZIELNYMateusz.plNiedziela.plNOWA EWANGELIZACJA ZESPÓŁ KEP ds. Nowej EwangelizacjiOpiekunOpokaOśrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy PaschaPOLONIA CHRISTIANA 24Radio RodzinaŚwiatowe Dni Młodych Kraków 2016ŚWIĘTY WOJCIECH WYDAWNICTWOTelewizja DOM JÓZEFAWiara.pl